Hallux valgus

Hallux valgus (HV) je jednou z nejčastějších deformací přední části chodidla. Projevuje se tím, že se proximální falang odchyluje laterálně a první metatarz se odchyluje mediálně. Deformace Hallux valgus je relativně běžný stav. Vyskytuje se u přibližně 23% dospělých ve věku 18 až 65 let a až 36% dospělých starších 65 let. Při pohledu na dospělé ženy dochází k deformaci HV až u 30%. Prevalence je vyšší u těch, kteří nosí boty nebo podpatky, ve srovnání s populací bosých nohou. Je zajímavé, že při srovnání žen a mužů v bosých populacích se zjistilo, že ženy mají HV deformitu dvakrát
častěji.

 

Jak Hallux valgus vzniká?

Přesný vznik HV není plně pochopen, ale existuje mnoho teorií. Deformace HV je s největší pravděpodobností výsledkem mnoha přispívajících faktorů, včetně genetiky, pružného nebo tuhého varia přední části chodidla, planovalgus, gastrocnemius equinus, abnormální mechaniky chodidel a hypermobility kloubů. Výzkumy ukazují, že revmatoidní artritida předurčuje pacienty k deformaci HV. Kromě toho je deformace HV častěji pozorována u poruch pojivové tkáně, jako je Marfanův syndrom a Ehlers-Danlosův syndrom, stejně jako u Downova syndromu.

Deformace HV je běžná u lidí, kteří nosí těsné boty a podpatky, což je často uváděno jako příčina. Nakonec bylo však prokázáno, že obuv spíše zhoršuje základní kostní abnormalitu, než aby působila jako primární příčina.

 

Patofyziologie

Patofyziologie HV je složitá, ale obecný předpoklad je, že existuje nerovnováha mezi vnějšími a vnitřními svaly nohy, kde hrají roly hlavně musculus peroneus longus lateralis a m. abductor hallucis.

 

Fyzikální zkouška

Mezi běžné položky, které je třeba vyhodnotit, patří varus nebo valgus přední části chodidla / zadní části chodidla, tuhost subtalárního kloubu, tuhost subtalárního kloubu, tuhost midtarsálního kloubu, klidová poloha postoje kalkanea, tibiální torze a poloha neutrálního postoje kalkanea. Posouzení patologie se často dělí na hodnocení bez hmotnosti a hodnocení s hmotností.

Stanovení diagnózy lze obvykle provést na fyzické zkoušce. Zobrazování může pomoci lékařům určit, zda a do jaké míry došlo k poškození prvního kloubu MTP. Hodnocení se provádí primárně pomocí RTG. Zobrazování ukazuje laterální odchylku halluxu na prvním metatarzu (normální úhel hallux valgus je menší než 15 stupňů a intermetatarzální úhel je menší než 9 stupňů). Odchylka je obvykle v příčné rovině. Deformace HV však může způsobit rotaci haluxů, což vede k tomu, že nehet bude deviován mediálně (pronace). Po stanovení závažnosti deformity může lékař vybryt nejvhodnější postup léčby HV.

 

Hodnocení zkoušky (Hallux valgus úhel / intermetatarzální úhel):

  • Normální: méně než 15 stupňů / 9 stupňů
  • Mírné: 15 až 30 stupňů / 9 až 13 stupňů 
  • Střední: 30 až 40 stupňů / 13 až 20 stupňů
  • Těžké: přes 40 stupňů / přes 20 stupňů

     

Léčba

Léčba pacientů s deformací HV se točí kolem nechirurgické a chirurgické léčby. Je zajímavé, že neexistuje žádný definitivní důkaz, že konzervativní léčba je účinná. American College of Foot and Ankle Surgeons však stále doporučuje použití konzervativní terapie před chirurgickým řešením. Cílem konzervativní léčby je zvládnout příznaky. Neopravuje skutečnou deformaci. 

Mezi možnosti nechirurgické léčby patří: 

  • Úprava obuvi (nízké podpatky, široké boty)
  • Ortézy
  • Analgetika (NSAID)
  • Ledování (ke snížení zánětu)
  • Mediální polštářky (zabraňují podráždění HV deformity)
  • Protahování (pomáhá udržovat pohyblivost kloubů v postiženém kloubu)

Pokud nechirurgická léčba není schopna zvládnout bolest, má se za to, že léčba selhala. V tomto bodě je třeba zvážit chirurgické řešení. Indikace k operaci je primárně založena na symptomech (obtíže s pohybem, bolest). Nejčastěji se používá otevřený přístup vedoucí k jizvě 3 až 5 cm. Existují však novější minimálně invazivní techniky, které rostou v popularitě. Studie porovnávající otevřenou osteotomii s minimálně invazivním chirurgickým zákrokem neodhalila žádný významný rozdíl v úspěšnosti operace, ale doba chirurgického zákroku byla zkrácena a jizva byla u zákroku menší. U jakékoli kostní procedury, jako je osteotomie, trvá hojení přibližně 6 až 7 týdnů. Pokud je pacient kuřák, může hojení trvat déle. Pacienti se obvykle vrátí do práce přibližně 6 až 12 týdnů po operaci. Ukázalo se, že zlepšení může trvat až 1 rok po operaci.

Pooperační péče je primárně dána typem prováděného zákroku.

 

 

Zdroje

J. Kuhn, F. Alvi. Hallux Valgus. NCBI, 2020.

(https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK553092

Pozor! Od 1.12.2023 změna ceníku!

Podrobné ceny za služby naleznete v ceníku.

Dárkové poukazy

Blíží se nám Vánoce 🎅 Nevíte, co darovat pod stromeček svým blízkým? 🎄
U mne můžete zakoupit dárkový poukaz na fyzioterapii nebo jinou službu 💆🏼‍♀️